Yazı Detayları

28/12/2023 in Antreman, Recovery/Toparlanma

TAKVİYE-BESİN-ANTREMAN TAM iKEN NEDEN VERİM ALAMIYORSUN VE GELİŞİMİN DURMA NOKTASINA GELDİ ? İŞTE GERÇEKLER!

Takipçi ve danışanlarımdan gördüğüm en yaygın şikayetlerden biri, uygun antrenman, beslenme ve takviyeye rağmen, almayı bekledikleri sonuçları  görememeleri ve gelişimlerinin plato (durma) evresine gelmesidir.

Bunun nedeni büyük oranda ‘’yetersiz toparlanma’’ sürecinden kaynaklanmaktadır.

Yeterli toparlanma önlemleri olmadan, en iyi antrenman ve diyet planları bile yetersiz kalacaktır. Bunun nedeni, vücudunuzun spor salonunda yaptığınız çalışmaların karşılığını alabilmesi için doğru beslenmeye, takviyeye ve en önemlisi toparlanma süresine ihtiyaç duymasıdır. Aşağıda, toparlanmayı vurgulama ihtiyacını belirlemenize yardımcı olabilecek temel faktörleri ve mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için tam toparlanmayı uygulamanın yollarını özetleyeceğim.

ANTREMAN

Gerçek şudur ki, yeterli antrenman yoğunluğu ve egzersiz hacmiyle çalışmıyorsanız, ölçülebilir sonuçlar elde edemezsiniz ve kullandığınız takviyelerden verim alamazsınız. Bununla birlikte, yeterli dinlenme günleri olmadan kendinizi çok sık ve çok zorlarsanız, ilerlemeniz duracaktır. Amacınız, egzersiz stresi ve dinlenme arasında doğru dengeyi kurmak olmalıdır; bu da zaman içinde, deneyim düzeyiniz ne olursa olsun sonuçları en üst düzeye çıkarır. Kendim için konuşacak olursam en sert programımda bile 3 gün antreman ve 1 off gün antreman biçimini uygularım.  Bunlar aslında her kas grubunu, hafta boyunca çalıştırdığınız kas gruplarına kan pompalamaya yetecek kadar çalıştırdığınız yükten kurtulma günleridir. Bu sadece haftanın antrenmanından kalan atıkların temizlenmesine yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda besin maddelerinin şiddetle ihtiyaç duyulan yerlere ulaşmasını da hızlandıracaktır – bu da bizi en verimli toparlanma/iyileşme sürecinin bir sonraki bileşenine getiriyor…

BESLENME

Direnç antrenmanlarına biraz aşina iseniz, antrenmanlarınızı beslemek için uygun bir diyet gerektiğini bilirsiniz. Ancak, bazıları beslenmenin iyileşme için olduğu kadar gerçek performans için de önemli olduğunun farkında değildir. Uygun miktarda besin (özellikle de protein) aldığınızdan emin olarak, vücudunuza antrenmanın yol açabileceği zararları karşılaması için gerekenleri vermiş ve daha büyük, daha güçlü kaslara yol açan yapı taşlarını bol miktarda sağlamış olursunuz.

Her gün vücut ağırlığınızın her bir kilosu için en az 1 gram, tercihen her bir kilo için 1,5 gram protein almalısınız. Bunu et, yumurta ve diğer gıdalardan almakta zorlanıyorsanız, protein ihtiyacınızı karşılamak için her gün birkaç kaşık protein tozu alın. Vanneyildirim.com’da sizin için seçmiş olduğum kaliteli protein tozlarına göz atabilirsiniz.

TAKVİYE

Aktif bir yaşam tarzı için dengeli bir diyetin yeterli olduğu konusunda ısrar edenler her zaman olacaktır, ancak hem laboratuvarda hem de spor salonunda yapılan araştırmalar bunun aksini göstermektedir dostlar. Antrenman yapmadığınız günlerde takviye alarak, amino asitler, beta-alanin,sarms, betain ve kreatin gibi önerilen bileşenlerle toparlanma için ek potansiyel eklersiniz; bunların tümü yalnızca sağlam bir haftalık antrenmandan kaynaklanan yorgunlukla mücadele etmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda toparlanma süresini kısaltmaya da yardımcı olur, bu da daha iyi sonuçlar alabileceğiniz ve önünüzdeki antrenmanlar için hazır olabileceğiniz anlamına gelir.

VERİMLİ TOPARLANMA SÜRECİ İLE İLGİLİ SONUÇ

Çok fazla insan, kendilerine yeterli toparlanma süresi, beslenme veya takviye vermeden aşırı ve gelişigüzel antrenman yapma hatasına düşüyor, ancak sonunda sonuçların eksik olduğunu görüyorlar. Antrenman yapmadığınız günlerde bu temel faktörleri ele aldığınızdan emin olursanız, yalnızca ilerlemeniz çok daha belirgin olmakla kalmayacak, aynı zamanda zaman içindeki genel performansınız da yalnızca performansınıza yardımcı olabilecek ve sonuçları daha da artırabilecek şekillerde fayda sağlayacaktır.

Yararlanılan Kaynaklar: Muscle&Fitness
Bir yanıt yazın